Oferta dla rolnictwa

Instalacja fotowoltaiczna, dopasowana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa rolnego, pozwala znacząco obniżyć koszty zużywanej energii.

Nadprodukcja energii

która nie zostaje wykorzystana przez gospodarstwo może być magazynowana u operatora energetycznego lub w baterii akumulatorów.

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla rolnictwa:

– obniżenie realnych kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego przez obniżenie rachunków za energię elektryczną;
– uniezależnienie się od podwyżek cen za prąd oraz od dostawców energii elektrycznej;
– efektywne wykorzystanie rolnej przestrzeni nieużytkowej;
– podniesienie wartości nieruchomości;
– pro eklogiczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej;
– wysoka stopa zwrotu z inwestycji w odnawialne źródło energii;

 

Czy Rolnik może być prosumentem?

Tak, o ile spełnia pewne proste warunki: posiada umowę kompleksową na zakup energii (to znaczy z tym samym operatorem ma podpisaną umowę na przesył i na dostarczanie energii) oraz jest w stanie wykazać, że produkuje energię głównie na własne potrzeby (na przykład na zasilanie domostwa oraz na przechowywanie własnych produktów rolnych). Maksymalna moc instalacji prosumenckiej to 50 kWp. 

Jeśli rolnik chce produkować dużo więcej energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej z myślą o jej sprzedaży, wtedy nie może być prosumentem, prosument bowiem nie sprzedaje nadwyżek energii, a jedynie je magazynuje.

Ulgi inwestycyjne dla rolników:

Ulga inwestycyjna przysługująca rolnikom to aż 25% poniesionych kosztów na inwestycję, którą można odliczyć z podatku rolnego.

 

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego m.in: osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące: właścicielami gruntów, posiadaczami samoistnymi gruntów, użytkownikami wieczystymi gruntów bądź też posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Z ulgi inwestycyjnej może skorzystać podatnik podatku rolnego, Hodowca, rolnik, który poniósł wydatki na przebudowę i modernizację budynków, w tym budowę instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy można skorzystać z ulgi inwestycyjnej?

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Polega na odliczeniu 1/4 kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego. Jest to 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych, które są udokumentowane rachunkami. Ulga z tytułu tej samej inwestycji rozliczana jest do 15 lat. Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystanej przez podatnika przechodzi na jego następców. Co ważne, przysługuje ona jeżeli wydatki poniesione na budowę instalacji fotowoltaicznej nie zostały sfinansowane z udziałem środków publicznych tzn. dotacji, kredytów na preferencyjnych warunkach, dopłatach itd.

Inwestycja musi być zrealizowana na terenie gminy, w której są położone grunty rolne. Decyzję o przyznaniu ulgi inwestycyjnej decyduje odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Jeśli rolnik prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT, może w całości odliczyć 23% VAT.

O nas

Stawiamy na rozwiązania proekologiczne najwyższej jakości.

Realizujemy projekty dopasowane do Twoich potrzeb dobierając indywidualnie moduły fotowoltaiczne, falowniki, mocowania dostosowane do danego rodzaju dachu.

Instalacje wykonujemy na wszystkich rodzajach dachów ja  również na terenach wskazanych przez inwestorów.

Wszystkie prace projektowe i montażowe są realizowane przez doświadczonych specjalistów. Dzięki temu, montaż odbywa się terminowo i sprawnie.

Zapewniamy kompleksową obsługę zarówno pod względem projektowym jak również doradzimy jak najlepiej sfinansować inwestycję.

    Bezpłatna konsultacja – zadzwoń!

    +48 795515931        +48 609665295

    F.A.Q.

    Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi do nich  z zakresu fotowoltaiki. Mamy nadzieję, że rozwieją one Państwa wątpliwości i wyjaśnią wiele kwestii związanych z instalacjami fotowoltaicznymi.
    Za pomocą przycisku poniżej możecie zadać pytanie naszym ekspertom. 

     

    Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

    Na cenę instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników począwszy od materiałów i osprzętu użytego do budowy instalacji fotowoltaicznej a skończywszy na renomie, marce firmy zajmującej się instalacją. Bez wątpienia na przełomie ostatnich lat ceny instalacji fotowoltaicznych spadły i są dostępne w przedziale cenowym 3000 do 5000 zł za KWp.

    Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

    Podstawą działania instalacji fotowoltaicznej jest zamiana promieniowania słonecznego na prąd stały przez panele fotowoltaiczne. Niestety nasze urządzenia w domu nie działają na prąd stały tylko przemienny, dlatego konieczna jest zamiana prądu stałego na przemienny za pomocą inwertera ( falownika).

    Jak wpływa wzrost cen energii na rentowność instalacji PV?

    Wszystkie prognozy wskazują na to że ceny energii elektrycznej w ciągu kolejnych lat będą rosły, na co nie mamy żadnego wpływu. Możemy się jednak zabezpieczyć przed wzrostem cen budując własną elektrownię fotowoltaiczną i dzięki temu uniezależnić się od rosnących kosztów. Im szybciej podejmiemy te decyzję tym szybciej zwróci nam się inwestycja.

    Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

    Przy budowie instalacji o mocy do 50 kW nie wymaga się pozwoleń budowalanygch oraz innych koncesji.

    Czy instalacja działa zimą i w pochmurne dni?

    Instalacja fotowoltaiczna działa zarówno w zimie jak i w pochmurne dni, ponieważ do wytwarzania prądu wystarczy światło rozproszone. Ponadto niska temperatura powietrza pozytywnie wpływa na sprawność paneli fotowoltaicznych. 

    Kto to jest Prosument?

    Prosument jest to wytwórca pradu elektrycznego, który oprócz produkcji prądu na własny użytek korzysta z prądu dostarczanego przez zakład energetyczny.

    Kontakt

    Inter-Eko Sp. z o.o.

    ul. Łąkowa 5

    64-514 Pamiątkowo

     

    tel. +48 609 665 295

    tel. +48 795 515 931

     

    NIP: 7872136240

    REGON: 388598867

    KRS: 0000893233

    Nr. konta: 22 2530 0008 2022 1069 9523 0001